Девета картина по мотиви от романа „Edle Blüte“ на Наталия Андреева.
Заб. Моля, кликнете на картината за уголемяване.
/туш, темпера, 70 / 50 см./
Картината кореспондира с мотиви от пролога на романа. „Айн Соф“-ът според кабалистичната космогония е обитаваното от Бог място. Това е предначалното и нематериалното състояние на света. Дели се условно на три времеви подсфери: Айн, Айн Соф и Айн Соф Аур.
Състоянието „Айн“ е пасивно, без еманация на идея и мисъл. Във втората подсфера творящата мисъл на Бог започва да излъчва първите си послания. Излъчването се интензифицира в третата подсфера, но самата материализация на мисълта започва вече извън нея.
Десетте сефири са протосветовете на материализацията, в тях веществата се оформят постепенно в хора, ангели, животни, метални съединения, растения и т.н. Пораждат се числата. Сефирите плуват свободно в етера, но техните творящи идеи са обединени чрез 22 пътя в кабалистично дърво.
Сънуващият Бог в своята трета форма – Елохимът Йеве/Яхве, е изобразен като дете, на което предстои развитие – заедно със света, който то създава. Трябва да приемем моно- и политеизма на Кабала. Бог е един, но боговете, творящите сили, чрез които той се манифестира, са десет. Десет Елохими, с които Той създава, подрежда и управлява материята.
Планетата Земя се вижда зад фигурите като фон. В долния десен ъгъл са двама представители на съвременното човечество. Двата свята,: на божието и човешкото въображение, се смесват. Хората, създадени по образа на Бога, са надарени с творческа душа. Те творят свои творби и така се появяват сфинксовете, грифоните, драконите и другите митични същества. Творбата се превръща в плод на диалога между Бог и Човек.
С появата на хората Мирозданието се променя. Бог си е създал помощник в творческия процес и по този начин в системата е внесен елементът на неизвестността. Тя вече е отворена и може да се развива към безкрайното число.